BÜMK Caz Korosu

Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü bünyesinde 1994 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Caz Korosu, caz standartlarının koral aranjmanlarını icra eden çok sesli bir oluşumdur. 2001 yılında caz parçaların a capella (eşliksiz) düzenlemelerini söyleyerek Türkiye’de bir ilke imza atan Caz Korosu, günümüzde enstrümantal eşlikli parçalar da sahneleyerek repertuarını zenginleştirmeye devam etmektedir. Bugüne kadar ağırlıklı olarak caz, blues, swing ve soul tarzda şarkılar seslendirse de zaman zaman ünlü pop ve rock parçaların caz aranjmanlarıyla da seyircinin karşısına çıkmıştır.

 

Koronun 15. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin Genç Caz Konserleri’nde sahne almasının ardından Çin, Letonya, İtalya, Almanya, Avusturya gibi çeşitli ülkelerdeki festival ve yarışmalardan gümüş ve altın ödüllerle dönmesi, başarısını uluslararası seviyeye taşımıştır. 2018 yılında Ohrid Korolar Festivali’ne katılan Caz Korosu, festivalden jüri özel ödülü ve gümüş diplomayla dönmüştür.

 

 

 

 

Yurt dışında olduğu kadar yurt içinde de aktif bir şekilde sahne almıştır. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde gerek tek başına gerek BÜMK’ün diğer oluşumlarıyla verdiği konserlerle seyircilerin hafızasında yer edinmiştir. Emeğin, sorumluluk duygusunun ve sevginin yapıtaşlarını oluşturduğu BÜMK Caz Korosu, takım çalışmasının ve müziğin yarattığı eşsiz mutluluğun bir eseridir.